Čím sa líši skialpová helma od lyžiarskej?
9. 2. 2022
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
5. 2. 2022
Ako vybrať skialpové palice, ktoré vás nezradia v žiadnej situácii? Poradíme, na čo sa pri výbere zamerať.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že vybrať palice na skialpové túry nie je nič zložité. Avšak vo chvíli, keď sa s nejakým problémom s palicami stretnete v teréne, zistíte, že dôsledný výber je tu rovnako dôležitý ako výber lyží, topánok a tuleních pásov. Ako teda vybrať také, ktoré vás nezradia v žiadnej situácii?
Palice na skialp sa delia podľa typu konštrukcie na pevné a teleskopické.
Pevné alebo jednodielne skialpové palice používajú predovšetkým fitness skialpinisti a pretekári. Pri takých disciplínach je dôraz kladený hlavne na rýchlosť výstupu, palice teda bývajú výrazne dlhšie. Ďalej ich používajú skialpinisti vo voľnom teréne. Výhodou je väčšia pevnosť, nižšia hmotnosť a menšie nebezpečenstvo, že sa v priebehu túry poškodí.
Teleskopické, alebo skladacie palice sú medzi skialpinistami najrozšírenejšie. Dĺžku palíc je možné ľahko nastaviť pre aktuálne potreby pri výstupe aj zjazde.
Kvalita použitých materiálov pri skialpových paliciach je kľúčová. Palice sú dlhodobo vystavované mrazom, vlhku a ďalším náročným podmienkam. Lacné a obyčajné materiály nemusia taký nápor vydržať, pri túre sa môžu zlomiť či rozbiť, a pokaziť vám tak celý zážitok. Ale nejde len o zážitok, ale napríklad aj o nemožnosť pokračovať v túre a nútenú záchranu.
V ponuke najčastejšie nájdete palice z hliníka alebo karbónu.
Karbónové palice na skialp sú v súčasnej dobe tou najlepšou voľbou, na ktorú môžete na trhu naraziť. Ich hlavnými prednosťami je nízka hmotnosť a vysoká pevnosť, vďaka ktorej sa palice pri odraze neprehýbajú a všetka energia rúk ide do pohybu vpred. Pri karbóne je nutné dávať pozor na veľmi prudké nárazy a keďže je krehký, hrozí jeho zlomenie. Cena karbónových palíc sa odvíja od druhu použitého karbónu, čím kvalitnejšie, tým drahšie. Tu sa rozhodne oplatí nešetriť.
Často sa robia kombinované, tzn. majú spodnú časť nad tanierikom zo zliatiny hliníka alebo vystuženou vonkajšou nalaminovanou pančuchou, ktorá chráni palicu proti poškodeniu ostrými hranami lyží.
Hliníkové palice bývajú spravidla lacnejším variantom. Medzi hlavné výhody materiálu sa radí vysoká odolnosť - pri prudkom náraze sa palice nezlomia, ale sa iba ohnú, čo sa dá v teréne celkom ľahko napraviť. Úskalím je však menšia pevnosť, môže teda častejšie dochádzať k prehýbaniu palíc. Palice z hliníka sú väčšinou ťažšie ako palice z karbónu.
Pre výber ideálnej dĺžky palíc na skialp neexistuje jednoznačná odpoveď. Dlhšie palice oceníte pri výstupe, môžete sa o ne poriadne oprieť a budete tak vyvíjať aktivitu celým telom. Naopak na zjazd sú žiaduce palice kratšie, aby nijako neprekážali. V prípade, že sa venujete obom disciplínam, kúpte si palice teleskopické.
Na dĺžku palíc má vplyv aj konzistencia snehu. V hlbokom snehu sa vám bude lepšie stúpať s palicami dlhšími, na zamrznutom snehu s o niečo kratšími.
Skialpové palice majú často predĺžené peňové rukoväte. Využijete ich predovšetkým pri traverze prudkého svahu, kedy sa nemusíte zdržiavať skracovaním palice, ale stačí len rýchlo prehmatnúť. Napriek tomu, že sú príjemné na ruky a nešmýkajú, jazdite vždy v rukaviciach aj počas pekného počasia. Pre tieto prípady existujú tenké skialpové rukavice. Pri náhodnom páde sa vyhnete poškriabaniu rúk o zľadovatený sneh.
Aby skialpové palice plnili perfektnú opornú funkciu, je potrebné ich osadiť dostatočne veľkým snehovým tanierikom. Palice s malými tanierikmi, najčastejšie používanými pri zjazdárskych paliciach, sa vám v neupravenom teréne mimo zjazdovky budú boriť a tým sa bude tiež znižovať už spomínaná oporná funkcia.
Na paliciach pre fitness skialp a závodných paliciach sú tanieriky aj hrot veľmi podobné bežkárskym - sklon palice je väčší a nehrozí tak opretie o tanierik a následné podkĺznutie.
Pre pohyb v náročnom teréne a freeride sa dajú zaobstarať kĺbové snehové tanieriky, ktoré sa po zapichnutí prispôsobia tvrdosti snehu, jeho množstvu a sklonu terénu.
Tip od skúsených: nenechajte si pokaziť skialpovú túru zničeným alebo strateným tanierikom, majte v batohu vždy aspoň jeden náhradný. A vezmite si na túru kus strieborniačky, dajú sa s ňou provizórne opraviť nielen palice, ale aj lyže, nelepiace pásy, atď.
Aby vám vybavenie slúžilo čo najdlhšie, je nevyhnutné sa oň správne starať. Palice si po náročných dobrodružstvách zaslúžia nechať vyschnúť, čas od času vytiahnuť všetky segmenty, očistiť jednotlivé mechanizmy a vyčistiť aj vo vnútri, ale v žiadnom prípade nemazať!
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%