5. 2. 2022
Predvianočný výpredaj
Zľava na vybrané produkty
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
9. 2. 2022
V čom tkvie tajomstvo skialpových heliem. Viete, prečo na skialp nebrať lyžiarsku helmu, ale helmu priamo určenú na pohyb na lyžiach s tulenými pásmi?
Skialpinizmus je kombináciou zjazdového lyžovania a freeridu s výstupom v technicky veľmi náročnom teréne. V každom momente skialpovej túry je nevyhnutné brať ohľad na bezpečnosť. Práve hlava je najzraniteľnejšou časťou ľudského tela, a preto je helma nepostrádateľnou časťou skialpovej výbavy. Podľa čoho vyberať skialpovú helmu, aby vás ochránila v každej situácii?
Laikovi či skialpovému začiatočníkovi sa môže zdať, že medzi lyžiarskou a skialpovou helmou nie je takmer žiadny rozdiel. Opak je pravdou - pre bezpečný pohyb v horách je viac než žiaduce používať helmu určenú priamo pre skialp. V čom sa skialpová helma líši od tých, ktoré sa bežne používajú na zjazdové lyžovanie a snowboarding?
Pre lyžiarske a horolezecké helmy sú dané technické normy, ktoré predpisujú dôležité vlastnosti a parametre výrobku.
Norma CE EN 1077 stanovuje požiadavky pre helmy na zjazdové lyžovanie a snowboarding. Zahŕňa dve triedy ochrany - A (celoskrupinové helmy) a B (helmy s mäkkým polstrovaním na ušiach). Týka sa primárne konštrukcia helmy, zorného poľa, odolnosti voči nárazu a jeho tlmeniu, odolnosti voči úderu ostrým predmetom a vlastností náhlavnej vložky.
Norma CE EN 12492 stanovuje požiadavky pre horolezecké prilby. Vysoké požiadavky sú kladené predovšetkým na konštrukciu helmy, schopnosti tlmiť náraz, odolnosti voči prierazu, pevnosti a účinnosti upevňovacieho systému.
Skialpové helmy by mali spĺňať obe vyššie uvedené normy (EN 12492 a EN 1077B). Obe normy sú tiež často vyžadované od usporiadateľov skialpových závodov ako povinné vybavenie.
Väčšina heliem je dvojvrstvových, jednovrstvová plastová škrupina sa už v dnešnej dobe používa veľmi zriedka. Dvojvrstvové helmy sa vyrábajú buď metódou In-Mold, alebo ako technicky premyslené hybridné konštrukcie.
Technológia In-Mold bola najprv používaná predovšetkým pre cyklistické prilby. Medzi jej hlavné výhody patrí nízka hmotnosť a výborná ochranná funkcia.
Vonkajšiu vrstvu tvorí škrupina z polykarbonátu alebo ABS plastu. Spomínané materiály majú perfektné vlastnosti - vysokú pevnosť, odolnosť proti nárazu v nízkych aj vysokých teplotách, chemickú odolnosť a odolnosť voči UV žiareniu. Vnútorná časť sa vyrába z expandovaného polystyrénu alebo polypropylénu. Kombinácia týchto materiálov vonkajšie a vnútorné škrupiny chráni hlavu pred prudkými nárazmi zvonku. Vnútorná časť sa vstrekuje do formy alebo sa lisuje do vonkajšej časti.
Helmy s polystyrénovou penou sa po väčšom náraze deformujú, je teda nutné ich v takom prípade vymeniť. Výnimku tvoria prilby, kde je polystyrén nahradený polypropylénom. Polypropylén vydrží aj opakované menšie nárazy.
Hybridná konštrukcia sa objavuje hlavne vo vyšších výkonnostných triedach skialpových heliem. Skladá sa zo škrupiny na vrchnej časti helmy a vstrekovaným In-Mold skeletom po stranách. Hybridné helmy sú veľmi odolné, ľahké a poskytujú maximálnu ochranu.
V posledných rokoch často môžete naraziť aj na helmy s technológiou MIPS (Multi-Directional Impact Protection System). Táto technológia poskytuje zvýšenú ochranu v rôznych druhoch nárazov, aj voči rotačným silám. Oproti klasickým skialpovým prilbám je v týchto navyše vložená ďalšia vrstva medzi vnútornú škrupinu a stielku. Pri náraze dochádza k pohybu tejto klznej MIPS vložky a vďaka tomu sa zmiernia rotačné sily medzi škrupinou a povrchom hlavy.
Pri voľbe helmy na skitouring sa preto zamerajte nielen na konštrukčné vlastnosti, ale porovnávajte aj hmotnosť a overte si, či má helma úchyty na čelovku a pod. Všetky tieto parametre vám zvyšujú komfort a pohodlie pri používaní.
Pri skúšaní helmu dotiahnite podľa vášho obvodu hlavy. Nikde by nesmelo tlačiť a pri pohybe hlavou sa helma nesmie voľne hýbať. A to ani, keď nemáte zapnutú pracku pod bradou. Tú berte už len ako takú „poistku“.
Nosiť helmu na skialpoch má samozrejme svoje opodstatnenie. Nielen, že pád na tvrdý zamrznutý sneh je nebezpečný, ale pri zjazde v teréne hrozí riziko pádu na kameň, peň, ostrú vetvu a pod. Tiež pri chôdzi nahor je skialpová helma dôležitá. Najmä, keď stúpate s cepínami a v mačkách. Pokiaľ sa budete zúčastňovať skialpových závodov, aj tých hobby, helma je súčasťou povinnej výbavy.
Čítajte tiež
5. 2. 2022
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%