Vianočné tipy
Inšpirujte sa
Ako vybrať najvhodnejšie topánky na beh?
15. 4. 2024
Premýšľate, aké topánky si vybrať na behanie? Poradíme vám, podľa čoho sa riadiť a na čo si dať pozor, aby ste pri výbere nových bežeckých topánok nešliapli vedľa.
Ste skúsený bežec, ktorému sa práve rozpadol obľúbený pár, alebo sa na beh ešte len chystáte? V oboch prípadoch pred vami stojí rovnaká otázka: "aké topánky na behanie pre mňa budú tie najlepšie?" Prinášame vám pár tipov, ktoré vám s výberom pomôžu.
Ujasnite si, ako beháte
Na začiatku výberu je realistické poctivé zváženie vašich bežeckých schopností a kondície. Pokiaľ začínate a beháte cez päty alebo vás trápi nadváha, potrebujete dobre odpruženú, komfortnú topánku, ktorá ochráni členky a kolená. Požiadajte nejakého trénera alebo skúsenú obsluhu v bežeckých špeciálkach o radu.
Tip:
Na Rock Point bežeckých kempoch vám urobíme videorozbor vášho bežeckého štýlu, upozorníme na slabiny a potrénujeme správne návyky. Prečítajte si viac...
Aký máte došľap?
Okrem špecializovaných skenerov dobre poslúži vaše staré „obehané“ topánky. Podľa stavu podošvy je možné podľa miery opotrebenia čiastočne spoznať, ako došľapujete.
Faktom je, že noha sa musí pri došliapnutí vysporiadať s nárazom chodidla na povrch, ktorý je dvakrát až trikrát vyššia, než telesná váha. To je jasný dôvod na starostlivú voľbu topánky, najmä jej tlmenie. Čím častejšie a čím dlhšie trasy beháte, tým dôležitejší je výber bežeckých topánok.
Predovšetkým bežci s vyššou váhou potrebujú topánky, ktoré majú vďaka svojej konštrukcii schopnosť podpory chodidla. Nebojte sa to prebrať s lekárom alebo skúseným predavačom.
Veľkosť? Aspoň o pol čísla väčšie!
Pri dopade sa v prednej časti ľahko rozšíri a počas odrazu sa prsty tlačia do špičky a vďaka ohybu sa topánka na okamih ľahko skráti. Teda chodidlo pri behu aktívne pracuje, mení nadrobno svoju veľkosť a potrebuje priestor. Preto voľte bežecké topánky aspoň o pol čísla alebo o číslo väčšie.
Vychádzajte z vašich vlastných skúseností a pri výbere zohľadňujte opuchnutie nôh, vbočený palec alebo výrastky. Obvykle platí, že kto zvolí topánky, ktoré sú tak „akurát“, potom pri samotnom behu trpia.
Malé topánky môžu privodiť nepríjemné otlaky, pľuzgiere alebo dokonca černenie a zliezanie nechtov.
Dôležitá je aj šírka topánok, neberte ani veľmi úzke, ani veľmi široké, bežecké topánky sa nerozšliapnu. Nesmie tlačiť už pri skúšaní, skúšajte ich nejaký čas na predajni, nielen v sede, ale hlavne zaťažené plnou váhou tela.
Nakupujte popoludní alebo v podvečer. V priebehu dňa vaše nohy nadobúdajú na objeme v dôsledku fyzickej aktivity. Zabránite tomu, že zvolíte príliš malé topánky.
Povrch, po ktorom budete behať
Zásadnou otázkou je, či budete behať prevažne po tvrdšom alebo naopak mäkšom povrchu. Aj pánske, aj dámske bežecké topánky preto delíme do dvoch skupín - na cestné a trailové.
Trailové topánky do terénu
Bežecké topánky do terénu sú uspôsobené na pohyb na nerovných a nespevnených plochách, ktorých súčasťou sú aj kamene, vetvičky, tráva a pod. Obvykle lesné a poľné cesty, na ktorých si nešťastným došliapnutím môžete privodiť zranenie. Trailové topánky sú veľmi odolné, vyrobené z húževnatejších materiálov, s tvrdšou podošvou a mnohokrát majú nepremokavú úpravu a tým pochopiteľne aj trochu nižšiu priedušnosť.
Cestné topánky
Bežecká obuv na hladký povrch, väčšinou vhodné na cesty, chodníky, ale aj tvrdšie bežecké dráhy s tartanovým, antukovým alebo škvarovým povrchom. Hodí sa aj na hladké prírodné cesty. Tento typ bežeckých topánok na tvrdý povrch vyžaduje vynikajúce odpruženie a tlmiace schopnosti.
Rozdiel medzi dámskymi a pánskymi bežeckými topánkami
Všeobecne platí, že muži majú širšie chodidlo ako ženy. Preto je rozdiel v šírke pánskej bežeckej topánky a dámskeho modelu taký, aby tie dámske lepšie zodpovedali špecifickej anatómii ženského chodidla. Iné odlišnosti nenájdete, a to sa týka aj tlmenia. Samozrejme, že dámske bežecké topánky spoznáte aj podľa odlišného designu, ktorý padne dievčatám do oka.
Čítajte tiež