Vianočné tipy
Inšpirujte sa
Aké topánky obuť na diaľkové treky?
5. 3. 2024
Diaľkové treky sú zdrojom vzrušujúcich zážitkov a zavedú vás do mnohých úchvatných kútov prírody. Dobrodružstvo vám však môže pár vecí znepríjemniť. Počasie ovplyvniť nemôžete, ale svoju výbavu môžete, najmä kľúčový prvok v podobe obuvi. Vhodne zvolené topánky dokážu každú výpravu urobiť pohodlnejšou a bezpečnejšou. Na aké kritériá by ste sa mali pri ich výbere zamerať?
Prečo toľko záleží na výbere topánok?
Zle zvolená obuv môže na diaľkovom treku viesť nielen k relatívne drobným problémom, ako sú pľuzgiere alebo otlačeniny chodidiel, ale aj k úrazom spôsobeným podkĺznutím alebo pádom.
Vhodne zvolené trekové topánky zaistia príjemný krok, a zvýšia vaše bezpečie pri pohybe v teréne. To najmä vďaka podrážke s dostatočnou trakciou alebo spoľahlivej opore chodidiel na nerovnom podklade. Preto nie je dobré na treky nosiť obuv, ako sú napríklad tenisky a sneakery– tie si nechajte na chodenie po meste. A bolo by naivné si myslieť, že na slovenské hory stačí mestská obuv.
Aký typ trekových topánok vybrať
Podľa svojich preferencií, náročnosti plánovaných trás a záťaži, ktorú si ponesiete na chrbte, vyberajte medzi nízkymi trekovkami a členkovými pohorkami.
Vysoké pohorky
Idem s ťažkým batohom (tzv. naťažko)
Čaká ma náročný terén
Možno bude mokro alebo zvyšky snehu
Nízke trekovky
Idem s menším batôžkom (naľahko)
Čaká ma menej náročný terén
Je teplo, nízke riziko dažďa
- Vysoká turistická obuv (členkové pohorky)
Všeobecne platí, že vysoké trekové topánky, tzv. pohorky, poskytujú vyššiu stabilitu pri chôdzi a zároveň ponúkajú vyššiu ochranu, predovšetkým keď ide o členky. To ich robí ideálnou voľbou do náročnejšieho terénu plného zradných kameňov či koreňov, kde stúpa riziko zvrtnutia členka. Oceníte ich aj pri chôdzi v mokrej tráve. Ak si ich obujete na diaľkový trek typu zahraničných peších trás GR (Grande Randonné) alebo na našu Cestu hrdinov SNP, rozhodne neurobíte chybu. Po vysokých pohorkách siahnite aj v prípade, že si na chrbte ponesiete ťažký batoh, tzn. pôjdete „naťažko“. - Nízka turistická obuv
Na druhej strane, nízka turistická obuv je ľahšia a spravidla o trochu pohodlnejšia na nosenie. V miernejšom teréne a na udržiavaných cestách tak prináša ľahko príjemnejšiu chôdzu, a to hlavne v pri chôdzi rýchlejšom tempe. Okrem toho, často sú k dispozícii vo „vzdušnejšom“ prevedení a viac sa vďaka tomu hodia do teplejšieho počasia.
Vodoodolnosť - membrána áno, alebo nie?
Riešite, či zaobstarať topánky s membránou, alebo bez? Pri výbere topánok na dlhé treky je schopnosť odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam kľúčová. Z toho dôvodu hľadajte topánky s kvalitnou vodoodolnou membránou, ako je GORE-TEX, KEEN.DRY (označenie WP) a pod.
Membrána zaistí, že vaše nohy zostanú v suchu aj počas daždivého dňa, rannej rosy alebo po prebrodení menšieho potoku, pričom si topánky zachovajú veľmi dobrú priedušnosť.
Materiály zvršku
Materiály použité na topánkach by im mali dodávať potrebnú odolnosť pri zachovaní vysokej úrovne komfortu. Tradičnou voľbou je pre svoju robustnosť koža. Vyberajte výrobcov, ktorí používajú kožu s ekologickou certifikáciou.
Zavrhovať však nemusíte ani niektoré moderné syntetické materiály, ktoré často charakterizuje nízka hmotnosť a rýchlejšie schnutie, ale na druhú stranu zase horšia priedušnosť a kratšia životnosť.
Koža
Veľmi dlhá životnosť
Jednoduché prispôsobenie chodidlu
Koža dýcha, prírodný materiál
Syntetika
Rýchle schnutie
Stálofarebnosť
Nižšia obstarávacia cena
Pri vysokých pohorkách sú pre svoju dlhšiu životnosť vhodnejšie napr. modely s kovovými háčikmi a rýchlostnými pútkami. Tiež sa zamerajte na švy. Všeobecne platí, že čím menej švov, tým menej miest na tretiu, teda menšiu náchylnosť k tvorbe pľuzgierov. Dôležitá je preto aj kvalita šitia a lepenia. Špecialisti ako Garmont, Lowa a ďalší ponúkajú vysokú kvalitu práve vďaka, z väčšej časti, ručnej výrobe.
V prípade ľahších trekoviek sa veľmi často stretnete s kombináciou kože a textilu, ktorá je vďaka vyššej priedušnosti vhodná na výlety a ľahšie treky.
Starostlivosť o koženú obuv
Stvrdnutá koža môže časom praskať a tiež poškodiť švy. Aby vrchný materiál topánok nestrácal vláčnosť a pružnosť, je potrebné kožu vyživovať. To spočíva v doplňovaní prírodných látok, ktoré sa opotrebovaním a vysychaním zvršku topánok z kože strácajú. Na výživu kože sa hodia špeciálne pasty a vosky.
Podošva
- Robustný
- Flexibilné
- Priľnavá
- So vzorkou
Podošva alebo podrážka turistických topánok by mala byť robustná, aby vydržala všetky terénne nástrahy, a súčasne dostatočne flexibilná, aby umožnila prirodzený pohyb chodidla. Pre zaistenie dobrej priľnavosti na rôznych povrchoch, od mokrých kameňov po bahnité chodníky, je nevyhnutná kvalitná zmes podrážky.
V kombinácii s viacsmernou vzorkou potom ešte zvyšuje brzdné schopnosti pri zostupe a naopak dobrý záber pri stúpaní do kopca. Ostrý dezén podošvy navyše zaistí vynikajúci záber v mäkkom a kĺzavom teréne. Medzi kvalitné a najčastejšie využívané materiály patria napr. Vibram, Michelin, Pomoca ...
Výrobca
Pokiaľ nechcete, aby sa vám topánky začali rozpadať už po krátkom nosení, oplatí sa siahnuť po modeli topánok od osvedčeného výrobcu. V Rock Pointe ponúkame iba preverené značky, ktoré sú známe pre kvalitné prevedenie obuvi.
Vďaka modernému trendu vyrážať na túry v štýle „fast and light“, teda rýchlo a naľahko, sa stále viac stretnete s turistickou obuvou aj u značiek, ktoré ste doteraz považovali skôr za bežecké, napr. Altra alebo Hoka.
Topánky určené pre ľahkú turistiku vo svižnejšom tempe, teda speedhiking sú o niečo ľahšie ako pohorky, napriek tomu ponúka vynikajúce tlmenie a komfort aj pre väčšie vzdialenosti. Na výber je mnoho modelov topánok od značiek ako Salewa alebo KEEN.
Tip
Radi by ste sa vydali na svoj prvý diaľkový trek a neviete, kam vyraziť? Začať môžete putovaním po slovenských horách. Cez hory, pozdĺž hraníc našej krajiny, vás prevedie Cesta hrdinov SNP, prepojená so Stezkou Českem. Skúsení turisti potom môžu vyskúšať rôzne diaľkové trasy GR v zahraničí, napríklad korsickú GR20.
Hodí se vědět
Čítajte tiež