Predvianočný výpredaj
Zľava na vybrané produkty
Ako sa správne starať o outdoorové topánky
28. 2. 2024
Keď máte osvedčené „rozšliapnuté“ topánky, stojí za to sa o ne starať, aby vám verne slúžili čo najdlhšie. Máme pre vás pár tipov, ako na to.
Topánky používané pri outdoorových aktivitách sú veľmi namáhanou súčasťou výbavy. Musí sa vyrovnať s rôznym povrchom terénu (kameňmi), vrtochmi počasia (kaluže, mokrá tráva) a hmotnosťou, ktorú ich užívateľ zaťažuje, zvlášť keď nesie veľký batoh. Pritom musí zvnútra poskytnúť nohám maximálne pohodlie. Keď máte osvedčené „rozšliapnuté“ topánky, stojí za to sa o ne starať, aby vám verne slúžili čo najdlhšie. Tu je pár tipov, ako na to….
Ako zbaviť topánky nečistôt
Nečistoty znižujú priedušnosť topánok a obmedzujú efektívne nanesenie impregnácie. Spôsob, ako vyčistiť topánky, príliš nezávisí od materiálu zvršku, či už ide o topánky z brúsenej kože, hladkej usne alebo s textilnými panelmi.
Zašpinené topánky väčšinou očistite nahrubo - najprv za sucha jemnou kefkou a prípadne ešte vlhkou handričkou alebo špongiou namočenou vo vlažnej vode, alebo v mydlovom roztoku, avšak s vodou to nepreháňajte. Pre efektívnejšie čistenie je možné samozrejme zakúpiť rôzne peny alebo šampóny. Po očistení je potrebné topánky vysušiť a sú pripravené na nanesenie impregnácie.
Sušenie obuvi robte pri izbovej teplote, nie v blízkosti intenzívnych tepelných zdrojov. Sušenie „na prudko“ spôsobuje tvrdnutie kože a jej následné praskanie.
Videonávod čistenia topánok
Impregnácia na topánky proti vlhkosti
Impregnácia je základný spôsob ošetrenia zvršku topánok. Jej cieľom je zabrániť prenikaniu vlhkosti do obuvi. Prípadná vlhkosť nasiaknutá vo zvršku topánok znižuje ich tepelnú izoláciu. Účelom impregnácie je tiež zabrániť zachytávaniu nečistôt na povrchu topánok a vďaka povrchovému napätiu naimpregnovanej vrstvičky eliminovať vnikaniu špiny do materiálu topánok. Kvalitná impregnácia neznižuje priedušnosť topánok, pravidelne impregnovaná obuv sa vám odmení dlhšou životnosťou.
Vosky
Prírodný včelí vosk s prísadou parafínu je ideálny na impregnáciu brúsenej kože (nubuk) aj hladkej usne. Počítajte s tým, že prípravky na báze voskov väčšinou menia pôvodný vzhľad obuvi, hlavne pri svetlejších odtieňoch. Topánky sa po aplikácii viac lesknú a sú o niečo tmavšie.
Topánky pred nanesením voskov nie je potrebné predhrievať, ako sa predtým odporúčalo. Vosk natierajte za studena, pretože súčasné vosky už obsahujú rozpúšťadlá, ktoré zvyšujú účinnosť aplikácie vosku do kože.
Impregnačné spreje
Súčasné kvapalné impregnácie v spreji sú univerzálne. Hodia sa na ošetrenie rôznych druhov kože i textilnej obuvi, či už s membránou alebo bez. Impregnácia aj na goretexovú obuv nelepia na membráne a neznižujú tak jej priedušnosť.
Nano sprej na topánky
Impregnácia pomocou nanotechnológií spočíva v úprave povrchu topánky. Voda ani nečistoty na povrchu neudržia. Nano impregnácie majú krátkodobú životnosť, vrstvičku nanesenú na povrch je potrebné obnovovať, obvykle po týždni používania.
Ako sa starať o kožené topánky
Stvrdnutá koža môže časom praskať a tiež poškodiť švy. Aby vrchný materiál topánok nestrácal vláčnosť a pružnosť, je potrebné kožu vyživovať. To spočíva v doplňovaní prírodných látok, ktoré sa opotrebovaním a vysychaním zvršku topánok z kože strácajú. Na výživu kože sa hodia špeciálne pasty a vosky.
Na obuv pre turistov a horolezcov nepoužívajte bežné krémy na topánky. Obsahujú totiž tuky, ktoré kožu príliš zmäkčujú a tým sa znižuje jej tvarová stálosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a hydrofóbna úprava kože.
7 základných pravidiel, vďaka ktorým predĺžite životnosť topánok
- Používajte topánky na aktivity, na ktoré sú určené.
- Špinavé topánky vždy očistite.
- Obuv pravidelne impregnujte vhodným prípravkom.
- Prevlhnuté topánky vysušte.
- Topánky nechávajte vyvetrať.
- Topánky neperte v práčke ani neumývajte ručne roztokom bežného pracieho prášku.
- Pri obúvaní používajte lyžicu, ak ju máte po ruke
Čítajte tiež