Ako vyberať bežecký batoh alebo vestu
11. 4. 2018
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
22. 4. 2021
Viete, prečo sú ponožky do bežeckých topánok také dôležité? Pozrime sa na 5 najzásadnejších dôvodov, ktoré by ste mali poznať.
Ponožky do bežeckých topánok? Ak si myslíte, že je to úplne jedno a že v lete sa v nich aj tak zbytočne potíte, zbystrite. Ide síce o nepatrný kúsok bežeckej výbavy, ale bez neho si nielen že znižujete bežecký komfort, ale môžete si aj zarobiť na možné zdravotné problémy. Nie je dobré podceňovať ani výber. Kto už raz vybehol v nevhodných ponožkách, iste vie, o čom je reč. Pozrime sa na to, akú rolu vlastne také bežecké ponožky hrajú.
Možno sa to nezdá, ale najmä pri behu v teréne pocítite túto ochrannú funkciu veľmi rýchlo. Nielen, že vám ponožka chráni nohu pred nánosom prachu alebo blata, ktoré sa postupne môže mrviť do topánky, ale aj pred škrabancami a krvilačnými kliešťami.
Na traily sa preto viac hodí klasická dĺžka ponožiek, než tie pod členky. Najmä v lesnom teréne nejaký ten škrabanec môžete celkom ľahko odtrhnúť od vetvičiek, čučoriedok i ostružiny. Vo vysokej tráve tak ľahko nenachytáte kliešte a kamenistom svahu chránite členky pred odreninami z drobných odletujúcich kamienkov.
Noha sa pri behu potí. Potia sa každému. Aj bežeckým princeznám. Telo sa tak jednoducho bráni prehriatiu. Pokiaľ teda vybehnete bez ponožky, počítajte s tým, že všetok pot sa absorbuje do topánky.
Keďže je pot tvorený organickými zložkami, ktoré sa postupne rozkladajú, topánky vám začnú rýchlejšie zapáchať. Bez ohľadu na to, či ste princezná alebo nie. Pokiaľ vám teda pokožku nechráni ponožka, tak vám v takýchto topánkach hrozí aj vyššie riziko infekcie, rôznych mykóz alebo svrbenia.
Či už teda ponožky nosíte alebo nie, je veľmi dôležité, po každom tréningu nechať bežeckú obuv poriadne vyschnúť. Predídete tak mnohým možným neskorším problémom.
Pri behu vzniká vo vnútri topánky vlhko. Pokiaľ nemáte funkčnú vrstvu v podobe ponožky, ktorá by vzniknutú vlhkosť riadila, podstupujete oveľa väčšie riziko vzniku pľuzgierov. Noha je v topánke vystavená vysokému treniu a pokiaľ je ešte k tomu vlhká, vznik odrenín a pľuzgierov na seba väčšinou nenechá dlho čakať. Z príjemného pocitu pri behu sa potom stane nepríjemná skúsenosť a je jedno, že práve prebiehate rozprávkovo krásnou prírodou.
Udržanie tepla je dôležité najmä v chladných dňoch roka. Ponožka by vám mala kryť hlavne členky a Achillovu šľachu nad pätou. Kĺby a šľachy by nemali prechladnúť. Pozor na to, či radi beháte v ponožkách pod členky. V chladnejších dňoch vybehnite radšej v klasických, čo prekrývajú členok.
Lepšie prekrvenie nôh, teda zlepšenie prietoku krvi môžete zaistiť tzv. kompresnými podkolienkami alebo ponožkami. Prečo? Zlepšujete tak svoj výkon. Kompresné podkolienky nielen, že zvyšujú prekrvenie a odďaľujú pocit únavy, súčasne znižujú otrasy svalov a urýchľujú regeneráciu po výkone.
Dôležité je spomenúť fakt, že nosiť by ste mali podkolienky alebo ponožky iba s presne cielenou kompresiou. To znamená, že tlak je presne dávkovaný a účinkuje tam, kde je to potrebné. Kompresia smerom nahor postupne klesá, čím je podporený krvný obeh. Také ponožky ponúkajú napr. značky CEP alebo Royal Bay. Dôležitý je aj správny výber veľkosti. Vždy vyberajte podľa obvodu lýtka.
Aký titerný to kúsok výbavy. Ale čo škôd môže napáchať zlý výber. Poďme si povedať, na čo dať pozor a čomu sa pri výbere bežeckých ponožiek venovať.
Športové ponožky z funkčného materiálu sú alfou a omegou. Ponožky musia odvádzať pot, nesmú v topánke šmýkať a musia odolať treniu. Preto teda bavlnené nie (hoci je to prírodný materiál). Tie rýchlo nasiaknu a zostanú mokré, takže noha v topánke kĺže a vzniká riziko odreniť a pľuzgierov. Okrem toho, v nasiaknutých mokrých ponožkách vám bude v zime chladno.
Ideálne je spojiť to najlepšie zo syntetických materiálov (tie rýchlo odvádzajú pot) s tými prírodnými (vedia eliminovať pachy). Čisto prírodné materiály sa na výrobu ponožiek veľmi nepoužívajú, pretože sú menej odolné a mohli by sa ľahko predrieť. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou nylonu, prírodného materiálu napr. merino vlny alebo bambusu a elastanu. Taká ponožka je odolná, dobre odvádza pot, pekne priľne na nohu a nezapácha. Proti zápachu sa používajú okrem prírodného merina aj prímesy s iónmi striebra.
Svoju úlohu zohráva aj počasie. V zime skôr siahneme na ponožky vyššej gramáže a s podielom merino vlny, v lete sa zase budú hodiť ponožky nižšej gramáže alebo napr. tie z materiálu Coolmax, ktoré majú schopnosť ochladzovať.
V ponuke je množstvo strihov, od tých čo končí pod členky (väčšinou označené low alebo micro), cez klasiku, až po podkolienky. Každému bude vyhovovať niečo iné a určite sa bude riadiť aj módou. Nezabúdajte však aj na funkčnosť a do trailu vyberajte skôr vyššie ponožky. Na ovál za teplého počasia pokojne postačí modernejší strih ponožiek pod členky. Vždy by však mali byť z funkčných materiálov.
Ako nám ponožka sadne na nohu, je otázkou aj samotnej konštrukcie. Špičkoví výrobcovia majú všetko zladené do najmenších detailov a ponožka sa skladá napríklad hneď z niekoľkých zón s rôznou silou pleteniny.
Vypletené (bezšvíkové) zóny by mali dosadnúť presne na svoje miesta (priehlavok, päta, členok). Ponožka sa tak na nohe nebude pretáčať, zhŕňať a zaistí správnu termoreguláciu v miestach, ktoré sa viac či menej potia. V špičke by mala ponožka prsty pekne obopínať (netvoriť po strane brmbolca), ale súčasne nesmie prsty tlačiť k sebe. V päte by sa nemala krčiť a kĺzať.
Jednotkou na trhu funkčných ponožiek je americká značka Smartwool. Jej vývojári neustále pracujú na nových a lepších technológiách spracovania a konštrukcie vlákien (napr. PhD®, 4 Degree™ Elite Fit System, Indestructawool™...) Na jednej ponožke sa vám tak stretne viacero technických vychytávok ako napr. elastické spevnenie horného priehlavku, elastické spevnenie spodnej časti priehlavku, zónu podporujúcu klenbu, zónu pre vyšší komfort a lepšiu pružnosť materiálu, zónu s vysokou hustotou materiálu zmäkčujúci dopad...
Ďalšie vychytávky čo potešia:
Ani údržba ponožiek nie je zložitá. Ponožky pred praním otočte naruby. Rovnako tak ako ostatné funkčné prádlo perte na nižšej teplote. Nesušte na priamom slnku a pokiaľ ponožky obsahujú merino vlnu, nesušte v sušičke. Vlna má totiž tendenciu sa zrážať. Odporúčame prípravky šetrné nielen k materiálu, ale aj k prírode, napr. od značky Grangers. Funkčné ponožky nežehlite.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%