5 dôvodov, prečo brať bežecké ponožky vážne
22. 4. 2021
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
9. 5. 2023
Trailrunning je behanie v prírode po chodníkoch a mimo nich. Nezáleží, aké sú kopce vysoké. Ide tu o zážitky, ticho a pokoj, vnímanie prírody. Ideálna možnosť odpočinku, uvoľnenie stresu z každodenného života. Pohyb nie je strojový ako pri behu na ceste, často sa strieda rytmus behu – výbehy, zbehy, roviniek je minimum. To všetko nesie požiadavky na vybavenie. Aké? Poďme si to upresniť.
Veľmi sa podobajú topánkam na ceste s niekoľkými rozdielmi. Podošva z mäkšej zmesi zaisťuje lepšiu priľnavosť v teréne a za vlhka. Výstuha v podrážke, zaisťuje ochranu chodidla, pretože v ceste stoja kamene, korene, nerovnosti...
Tlmiaca vrstva nie je potreba taká silná ako pri cestných topánkach, podklad nie je taký tvrdý. Veľmi praktická vec je návlek na topánku. V prašnom prostredí zabránite padaniu nečistôt do topánky - prachu, kamienkov, ihličia. V zime máte schované členky v teple.
Funkčné oblečenie je veľmi dôležité. Zabránite prechladnutiu a následnej chorobe. Materiál je priedušný a telesnú vlhkosť prepúšťa od tela von, kde sa môže voľne odparovať. Tým vás udrží v suchu, aj keď sa potíte. Nepremokavá bunda v šatníku tiež vôbec nie je na škodu, zmoknúť až na kosť, najmä pri dlhých behoch, nie je nič príjemné. V prípade ultra pretekov ide o povinnú výbavu. Na dlhšie behy oceníte kompresnú bielizeň, zlepšuje prekrvenie, pohlcuje nárazy a urýchľuje regeneráciu svalov.
Pokiaľ vybiehate na päťkilometrové koliesko, batoh ani vestu nepotrebujete. Ak beháte ďalej alebo v horách, kde je počasie nevyspytateľné, už sa vám taká vecička bude hodiť. Všetko potrebné budete mať hneď po ruke.
Každý máme špecifické požiadavky. Na neráročné behy, kde potrebujete len niečo na pitie, zahryznutie a istotu nepremokavej bundy, hodí sa malá, ľahká vesta cca do 3 l. Je tam priestor na mäkkú fľašu, vrecko na uloženie hydrovaku, niekoľko vreciek na jedlo a gély a zmestia sa tam aj doplnky ako telefón, peniaze...
Väčšie vesty cca od 5 litrov už majú väčší nákladný priestor na chrbte, kam sa zmestí napríklad povinná výbava na závody. Lekárnička, nepremokavá bunda, izolačné fólie, náhradné ponožky, atď…. Možnosť pridať vodný vak a mať tak pitie na celý deň tiež oceníte.
Prútiky majú svojich bežeckých zástancov i odporcov. Voľbu, či áno alebo nie ovplyvňuje najmä výškový profil a tiež dĺžka trate. Čím väčšie prevýšenie, tým bude viac priaznivcov bežeckých palíc. Do kopca vám dokážu ušetriť mnoho síl, uľavíte stehnám, ktoré dostávajú pri behu pekne zabrať.
Sú na výber s pevnou alebo nastaviteľnou dĺžkou podľa výšky bežca, hliníkovej či karbónovej. Aby plnili svoju funkciu, dajte pozor na správnu koordináciu pohybov, ľavá noha-pravá ruka a naopak.
Nejedná sa len o módny doplnok. Okuliare na beh plnia niekoľko funkcií. Najmä ochranu pred UV žiarením a vplyvmi počasia (vietor, sneh), sú ale aj pomocníkom pri vyrovnávaní kontrastov a zaisťujú perfektnú viditeľnosť terénu. Športové okuliare musia dobre priľnúť k tvári, aby sa nešmýkali na spotenej koži.
Na výber sú polykarbonátové okuliare (veľmi odolné, majú už sfarbené šošovky) a okuliare s fotochromatikou (samozafarbovacie), teda excelentne prispôsobivé zmene počasia. Nie je problém s nimi vybehnúť popoludní a vrátiť sa za šera – stále budete perfektne vidieť.
Na behanie v teréne je vhodné mať sklá okuliarov opatrené polarizačnou vrstvou proti odleskom. V ponuke nájdete športové okuliare s čírym sklom, ktoré využijete nielen v noci, ale aj v zime, ako ochranu pred vetrom a mrazom.
Výbava, ktorú využijete najmä v zimných mesiacoch, keď sa čoskoro stmieva a ráno je dlho tma. Na bezpečné behanie je vhodná výkonná čelovka s dobrým svitom a výdržou. Na výber sú čelovky s nabíjacím akumulátorom (odpadá neustály nákup nových batérií) aj na klasické ceruzkové batérie. Dostatok svetla pri behu zaistí lepšiu prehľadnosť terénu a väčšiu bezpečnosť.
Mať so sebou náplasť, alkoholové vankúšiky na dezinfekciu, obväz, prášok na bolesť, izolačnú fóliu a ďalšie drobnosti sú potrebné najmä pri dlhších behoch a behoch "mimo civilizácie". Keď sa budete chcieť prebehnúť v parku za barákom brať si ju so sebou nemusíte, zato pri ultratraile v horách nikdy neviete, čo vás stretne.
Potreba vody stúpa spolu s teplotou aj dĺžkou trasy. Čím dlhšiu trasu bežíme, tým väčšiu zásobu vody budeme so sebou potrebovať. Najmä, pokiaľ nie sú počas trasy zaistené občerstvovacie stanice, kde by ste chýbajúce tekutiny doplnili. V sparnom lete sa nám bude kvapka vody hodiť aj na kratšie výbehy. Ale do čoho ju dať?
Na krátke výbehy alebo behanie na ľahko, môžeme využiť mäkkých fliaš, tzv. softflask alebo menších pevných fliaš ergonomicky tvarovaných, aby presne padli do bežeckých viest či obličiek. V ponuke nájdete fľaše litráže od 150 ml do cca 600 ml (napr. značky RaidLight, Osprey alebo Inov-8).
Mäkké fľaše môžete vložiť do vreciek bežeckej vesty, ale aj do zadného vrecka bežeckých nohavíc. Postupne, ako budete tekutinu piť, sa vám fľaštička bude zmenšovať, čo je určite výhoda, ale v prípade hlbokých vreciek môže byť aj nevýhoda. Mäkké fľaše sú flexibilné a po dopití vám už nezaberajú takmer žiadne miesto.
Väčšiu zásobu vody si môžete niesť v hydrovaku. Väčšinou sa bude litráž pohybovať medzi 1,5 - 2, 5 l. Na to už potrebujete batoh, ktorý je s hydrovakom kompatibilný a počítajte aj s väčšou záťažou. Predsa len, voda niečo váži. Pri výbere sa pozerajte aj na veľkosť hrdla, čím väčší priemer, tým pohodlnejšie pre obsluhu aj čistenie. Zamerajte sa tiež na údaje o materiáli a siahnite po tých, ktoré sú BPA Free, teda neobsahujú zdraviu škodlivé látky.
Doplniť energiu počas závodu alebo vytrvalostného behu je základom úspechu. Väčšina bežcov si preto do kapsičiek bežeckých nohavíc a batôžkov láduje nejakú tú energetickú vzpruhu. Tá môže byť vo forme gélu, želé, tyčky aj napríklad „jonťáku“. Zaistí prísun energie s rôzne dlhým účinkom. Počítajte tiež s tým, že rýchlosť vstrebania a tým nástup účinnosti sa rozlišujú, avšak prísun energie nie je okamžitý. Myslite preto na podanie doplnkov v predstihu a nie, až keď vám dôjde dych.
Gély sú kvôli svojej konzistencie ľahko prehĺtateľné. Nástup energie je spravidla rýchly. Rovnako rýchly je však po určitej dobe aj prepad, takže treba dopĺňať energiu v pravidelných intervaloch. Pokiaľ je možné, majte pri sebe vodu, aby ste mohli zapiť gel.
Želé je dobre prehĺtateľné, nie je tak lepivé ako gél, nebude vám teda toľko vadiť, pokiaľ ho nezapijete. O niečo horšie sa „vycucáva“ z obalu.
Energy tyčky sú pevnej konzistencie, ale mäkké na skus. Nie sú tak rýchlo prehĺtateľné, je nutné ich chvíľu v ústach žuť. Nástup energie je zo všetkých uvedených možností najpomalší, ale zato majú dlhodobejší účinok. Preto je vhodné si dať tyčku napr. 20 – 30 minút pred pretekmi.
Energetické doplnky sú určené na využitie nielen počas aktivity, ale aj pred aktivitou alebo na zvýšenie účinnosti regenerácie aj po aktivite. Pri výbere berte do ohľadu zloženie a absenciu farbív a konzervantov.
Okrem základnej výbavy sa na dlhé behy prírodou hodí ešte množstvo ďalších drobností. Peniaze a doklady sú samozrejmosť. Hodiť sa ale môže aj toaletný papier, píšťalka (na všetkých Osprey vestách a batôžkoch je integrovaná do pracky prsného popruhu), soľná tableta (alebo horčíková) proti kŕčom a papierová mapa. Telefón asi nosíme všetci so sebou a hocikedy potrebujeme umiestniť do vreciek aj kľúče od auta. Niekto so sebou berie outdoorovú kamerku na robenie fotiek alebo videa.
Veci ako sú doklady, papierové peniaze a pod. je najlepšie vložiť do vodoodolného obalu. Nezriedka sa stane, že prepotíte vestu alebo premoknete tak, že vám môžu navlhnúť aj veci vo vnútri. Niektorí výrobcovia ako napr. Dynafit majú už nepremokavé vrecko integrované v bežeckých vestách.
Ďalšou položkou, ktorá sa môže ocitnúť na zozname vašej bežeckej výbavy je skladací pohárik na pitie. Je povinnou výbavou rôznych eco-friendly pretekov. Ak pobežíte dlho mimo civilizácie, môžete pribaliť aj ľahký skladací nožík či nožnice, pokiaľ už nie je v obsahu vašej bežeckej lekárničky.
Niektorí bežci a bežkyne si behanie bez športtesteru nevedia predstaviť. Pre iných je to zase vec, ktorú tak zásadne nerieši. Avšak športové hodinky dnes už nosí snáď každý z nás. Informácie o tepe, čase, vzdialenosti či tempe chce mať každý pekne po ruke. Navyše, možnosť navigácie oceníte najmä na pretekoch a behoch v neznámom teréne. Na ten spôsob sa vyhnete blúdeniu a pokiaľ na dráhe už nebudete vidieť značenie, budete sa môcť držať trasy v hodinkách.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%