Viete, prečo sú Smartwool ponožky také skvelé?
23. 11. 2024
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
23. 8. 2018
Porovnali sme jednotlivé druhy varičov podľa paliva. Poradíme vám s výberom vhodného typu práve na vaše cestovanie.
Vo svete varenia v prírode už nejde len o voľbu medzi plynom a benzínom. Na scénu razantne vstúpili rýchlovarné „turbovariče“. Dnes už nie je na trhu len priekopnícky Jetboil, ale aj ďalší výrobcovia a tiež tu máme variče liehové, na drevo a univerzálne variče pre viac druhov paliva.
Základné rozdelenie cestovných varičov je založené na druhu spaľovanej látky a tak si zopakujme notoricky známe fakty, klady a zápory pre jednotlivé palivá.
Klasické turistické kartušové variče sa hodia na tradičné varenie (potraviny, ktoré nie sú instantné) v nádobách zo zliatin hliníka, titánu, nerezu alebo z klasického ešusu. Variče typu „rýchlovarná kanvica“ (jetboil) sú výborné na prípravu horúcej vody na nápoje alebo dehydrovanú stravu, nie na tradičné varenie.
Klasické
Bežné variče sú potrebné, keď klasicky varíte v riade – cestoviny, ryžu, polievky, chcete si opiecť napríklad šunku z konzervy atď. Varič sa väčšinou naskrutkuje na kartušu. Zapaľuje sa zápalkami alebo zapaľovačom, štandardom je u novších varičov piezoelektrické zapaľovanie. Zvýšenie účinnosti výrazne podporí ochrana proti vetru.
Rýchlovarné „jetboily“
Dodávajú sa ako sada variča s nádobou, pričom fungujú práve vtedy, keď je varič spojený s nádobou. Sú vhodné na rýchly a zároveň úsporný ohrev vody, najmä na prípravu nápojov a dehydratovanej stravy. Všetky majú automatické zapaľovanie. Cena týchto varičov je výrazne vyššia ako klasických, ale ide o set varič + nádoba a dlhodobo sa vám investícia vráti vďaka úspore paliva.
Doplnky k plynovým varičom
Závetrie zásadne ovplyvňuje účinnosť varenia aj spotrebu paliva. Sofistikovanou voľbou je skladací chránič pred vetrom Tatonka Faltwindschutz 10TLG.
Trojnožka na väčšiu stabilitu sa hodí hlavne pri vyššej kartuši a upevní sa na jej spodok.
Redukcia na veľkú plynovú bombu umožní využiť outdoorový minivarič na klasických modrých bombách, ktoré sa predávajú v plynárňach a ktoré bez problému zbalíte do auta.
Benzíniaky sú nenahraditeľné pre dobrodruhov, vyhľadávajúce miesta odľahlé od civilizácie alebo pre vyznávačov zimného táborenia. Za mrazivých podmienok benzínový varič je spoľahlivou istotou, je odolný proti poruchám a jeho prevádzka je ekonomická. Navyše benzín zoženiete v každej dedine, na rozdiel od kartuší s propánbutánom. Benzín sa väčšinou privádza do horáka z externej tlakovej fľaše. Pozor, pri cestovaní lietadlom musí úplne prázdna a čistá.
Každý asi pozná plechovú skladačku, ktorá má vo vnútri krabičku s pevným liehom. Jednoduchý bezporuchový varič. Variantom je titánový skladací varič od Esbitu na kocky pevného liehu, váži neuveriteľných 11,5 g. Aj varič na pevný lieh je v miniatúrnych rozmeroch.
Fanúšikov liehu poteší sada s dvoma hrncami s výmenníkom tepla a oboma typmi liehových varičov (Esbit).
Lacnejšie a jednoduchšie je používať zapaľovač, je fajn mať jeden záložný. Niektorí trampové majú radšej obyčajné zápalky, ktoré ale ľahko zvlhnú. Ideálnym riešením je kresadlo, mnohými z nich rozrobíte oheň za dažďa a v akejkoľvek nadmorskej výške a preto by si kresadlo mali pribaliť pre istotu do batohu všetci, ktorí chcú variť vyššie, než v 3000 metroch. Širokú ponuku kresadiel má švédska značka Light My Fire.
V Rock Pointe sme testovali oba druhy varičov. Varili sme 1 liter studenej vody do 90 °C, východisková teplota vody bola 16 °C a varenie prebiehalo v uzavretej miestnosti, za bezvetria a teploty 20 °C. Všetky variče boli pustené na plný výkon. Výkonnosť varičov sme vyskúšali za bezvetria, as pomocou ventilátora aj za veterných podmienok.
Jetboil znamená rýchle varenie
Výkonom a nízkou spotrebou paliva predbehne klasické variče. Na uvarenie litra vody potrebujete v bezvetrí 3 minúty a 7 gramov plynu. Bez závetria počítajte s nárastom oboch hodnôt asi o 20 %.
Klasické variče
U obvyklých varičov, ktoré sa priskrutkujú na kartušu, bolo zaujímavé porovnanie rýchlosti varenia so spotrebou plynu. Niektoré pomalšie variče vykazovali malú spotrebu, automaticky teda neznamená, že dlhšie varenie prináša vyššiu spotrebu.
Plynové kartuše
Vyskúšali sme aj plynové kartuše štyroch výrobcov. Pre užívateľov je zaujímavé zistenie, že všetky propánbutánové bombičky dosiahli veľmi podobné výsledky. Za zapamätanie stojí, že na uvarenie litra vody v bezvetrí spotrebujete zhruba 16-17 g plynu a pri použití výkonného, klasického variča (nie jetboilu) vodu privediete do varu v priebehu 3-4 minút.
Kúpiť si môžete aj tzv. zimnú zmes plynu s iným pomerom látok v kartuši ako obyčajne.
Vyspovedal som skúsených outdoorových harcovníkov – Honzu Trávníčka, Peggy Marvanovú, Honzu Haráča a Vaška Soru.
Horolezec Honza Trávníček sa spolieha na plynové variče. Pri výstupoch v zóne smrti kombinuje jetboil s klasickým varičom.
Cyklistka Peggy Marvan má bohaté skúsenosti s varením v zime, vrátane extrémnych podmienok oblasti polárneho kruhu. Nerobí z toho vedu. Dobrý benziniak a ochrana proti vetru to istí. V priebehu víťazných jarných pretekov Tour Divide Race varila na plyne.
Postrehy Honzy Haráča: Horolezci v stene jednoznačne preferujú kombináciu rýchlovarný jetboil & lyofilizovaná strava. Ešte tip pri výrobe vody – rozkúrte radšej ľad ako sneh.
Polárnik Vašek Sůra varí zásadne vo vnútri v stane, ako všetci polárnici. Ak aj vy chcete, kúpte si preglejkovú podložku a hlavne vyriešte odvetranie stanu. Inak vám hrozí otrava splodinami, a to nebezpečenstvo nie je malé!
Bez ohľadnu na akom variči budete variť, alebo na ohni, prajeme vám bezproblémovú prípravu jedla a hlavne dobrú chuť!
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%