Ako vyberať zimné topánky a starať sa o ne?
9. 12. 2024
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
31. 7. 2019
Pri potulkách prírodou je dôležité myslieť aj na pravidelný prísun energie. Viacdňový pobyt mimo civilizácie vyžaduje, aby ste si vzali so sebou všetko potrebné a mohli si tak pripraviť výdatné jedlo kedykoľvek bude potrebné.
Preto sa na cesty vybavte dostatkom surovín a turistickým riadom, aby ste bezpečne zahnali hlad.
Nesmú vám chýbať plastové príbory, kresadlo, skladací riad, nerezový ešus a ani kartušový varič. Viac podrobností ako sa na varenie v prírode pripraviť nájdete v nasledovných riadkoch.
Riad vždy prispôsobte surovinám, ktoré plánujete využiť pri varení. Riaďte sa ale samozrejme aj podľa hmotnosti a spôsobu varenia. Existuje mnoho druhov turistického riadu a je dôležité vybrať ten najvhodnejší spôsob práve pre vás.
Ten, kto vsádza na klasiku, môže zvoliť tradičný hliníkový alebo nerezový ešus, ktorý využije ako pri varení na kempingovom plynovom variči, tak aj na ohni. Už dávno sa osvedčila napríklad trojdielna sada riadu na kempovanie Makalu od českého výrobcu ALB.
Výhody:
Ďalším variantom, najmä pre dlhší pobyt v divočine alebo prechod hôr, je skladací silikónový riad. Jeho prednosťou je ľahkosť a skladnosť. Doplniť ho ešte môžete napríklad sadou plastového riadu na servírovanie alebo plastovými príbormi. Medzi popredných výrobcov patrí napríklad Sea To Summit alebo Light My Fire, ktorí sú dlhodobo obľúbení medzi všetkými outdoorovými nadšencami.
Výhody:
V neposlednom rade môžete siahnuť po klasických hrncoch z tvrdených zliatin hliníka so špeciálnymi povrchovými úpravami. Tie sú vyrobené tak, že potraviny neprídu do kontaktu s hliníkom a nedochádza tak k jeho uvoľňovaniu do jedla. Voliť môžete tiež z niekoľkých značiek, napríklad Msr , GSI , Sea To Summit a mnohých ďalších.
Výhody:
Aby ste po celú dobu výletu mali dostatok jedla, ale zároveň netiahli zbytočnú záťaž, ktorú nevyužijete, je dôležité naplánovať si všetko vopred – a to ako suroviny, tak vhodný turistický riad. Rozhodujte sa predovšetkým podľa toho, do akých podmienok a na ako dlho sa do prírody chystáte. Tomu potom prispôsobte výber potravín podľa trvanlivosti, váhy a objemu, ale aj podľa doby varenia.
Jednou z možností sú napríklad trvanlivé jedlá na cesty. Pokiaľ viete, že budete mať možnosť využiť čerstvé lokálne suroviny, nebojte sa ich. Napríklad čerstvé ovocie a zelenina alebo grilovanie rýb sú jednou z možností, ako obohatiť svoj jedálniček na cestách.
Bez ohľadu na to či budete variť iba čaj v nerezovom ešuse na zahriatie po chladnej noci alebo poctivú večeru na načerpanie energie v závere náročného dňa, bez zdroja tepla sa nezaobídete. Romantickým variantom je rozrobiť si vlastný ohník, na ktorom ide varenie raz dva.
V súčasnej dobe pri panujúcom suchu je však na mnohých miestach rozdeľovanie ohňov zakázané alebo podlieha prísnym pravidlám. Najjednoduchšou možnosťou je preto mať so sebou vlastný kempingový plynový varič, ktorý môže byť veľmi skladný a ľahký a pribalíte ho tak do prakticky každého batohu alebo krosne.
Ponuka varičov na cesty je široká, na trhu sú k dispozícii variče plynové, benzínové, liehové alebo tzv. „multifluel“. Každý druh má svoje výhody aj nevýhody.
Prednosťou kartušových varičov je veľkosť a hmotnosť variča, rýchle, ľahké a čisté varenie aj jednoduché ovládanie. Použiť ho môžete za akéhokoľvek počasia. Nevýhodou potom môže byť drahšia prevádzka a tiež to, že kartuše nie je možné prepravovať v lietadle.
Klasické kempingové plynové variče sú vhodné na tradičné varenie v klasických alebo nerezových ešusoch či iných nádobách zo zliatin hliníka, titánu alebo nerezu.
Naopak takzvané rýchlovarné „jetboily“ sa dodávajú ako sada variča s nádobou a sú vhodné na rýchly a úsporný ohrev vody na prípravu nápojov alebo dehydratovanej stravy.
Pokiaľ sa rozhodnete vyraziť bez kempingového plynového variča a variť budete na ohni, vždy dbajte na bezpečnostné zásady. V lese je možné rozkladať oheň len na vyhradených miestach, inak platí pravidlo vzdialenosti najmenej 50 m od okraja lesa a v dostatočnej vzdialenosti od budov a poľnohospodárskych plôch. Dajte ale pozor aj na suchú trávu, seno alebo slamu. Oheň je vždy nutné oddeliť od okolia, napríklad ohraničením kameňmi, pieskom alebo vykopaním jamky.
Rozrobiť oheň v prírode nie je zložité, ani pokiaľ nenájdete stále ohnisko. Potrebovať budete len zápalky alebo kresadlo, pri ktorom máte istotu, že sa oheň vždy podarí zapáliť. Jeho ovládanie je jednoduché a oheň tak zvládne rozrobiť každý počas chvíľky. Všetko ostatné nájdete v prírode.
Ako na to?
Pokiaľ nevyrážate len niekde blízko, ale plánujete navštíviť vzdialenejšie kraje, alebo aj zahraničie, máte možnosť variť aj z miestnych surovín. Zážitok z jedla je na ceste je ešte intenzívnejší. Čerstvú lokálnu zeleninu a ovocie zoženiete prakticky v každej malej dedinke kdekoľvek po svete a bola by škoda miestne poklady neochutnať, rovnako ako napríklad ryby a morské plody v prímorských oblastiach.
Práve ich príprava je aj v kempe alebo prírode veľmi jednoduchá – na grilovanie rýb, ale aj ďalších pochúťok – mäsa húb alebo zeleniny, stačí mať so sebou skladný grilovací rošt, napríklad od značky Light my fire, ktorý jednoducho nasadíte na palicu a môžete opekať čokoľvek nad akýmkoľvek ohňom.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%