Obujte sa do jari
Pestrá ponuka topánok

Softshellové nohavice - prečo sa bez nich nezaobídete?
1. 11. 2023
Vyrážate v chladnejšom počasí do prírody a chcete sa počas svojich ciest cítiť čo najpríjemnejšie? Určite áno. Vieme, aké nohavice vám zaistia pohodlie po celý deň. Oblečte na seba nohavice zo softshellu. Softshellové nohavice sú ideálnou voľbou na krátke prechádzky aj celodenné túry. Zistite, prečo je to tak a ako vybrať tie najlepšie pre vás.
Čo sú softshellové nohavice
Softshellové nohavice, ktorých hlavnou úlohou je poskytovať maximálny komfort pri rôznych outdoorových aktivitách v chladnom počasí, sú nohavice ušité z mäkkého funkčného materiálu. Obľubu si získali vďaka vysokému pohodliu pri nosení, a to aj pri fyzicky náročných aktivitách. Stoja za tým praktické vlastnosti softshellu.
Softshell sa môže pochváliť:
- Vysokou priedušnosťou
- Vetruvzdornosťou
- Pružnosťou
- Nízkou hmotnosťou
- Slušnou odolnosťou proti oderu
Softshellové nohavice by mal mať v šatníku každý turista, milovník prechádzok, lezec, bežkár aj skialpinista a nestratí sa ani cestovateľom, ktorí vyznávajú ubytovanie v kempe. Vzhľadom k tomu, že sú určené predovšetkým na nosenie v chladnejších dňoch, ich v našich podmienkach využijete od jesene do jari. Vo vysokých horách sa však pokojne môžu hodiť aj v lete.

Správne zvolený softshell odolá aj vode
Nie je softshell ako softshell. Klasický tkaný softshell zaujme vysokou priedušnosťou, elasticitou a cenovou dostupnosťou. Pokiaľ ale túžite po vyššej vodoodolnosti, tak hľadajte nohavice aspoň s DWR úpravou, čo je povrchová vodoodpudivá úprava materiálu, ktorá zaisťuje, že materiál tak ľahko nepremokne. Nezabudnite však na to, že táto úprava má obmedzenú životnosť (do 10 pracích cyklov), a preto je potrebné ju po čase obnoviť vhodným impregnačným prípravkom.
Maximálna vodoodolnosť ponúka softshellové nohavice s membránou, ktoré navyše majú ešte pokročilejšie vetruvzdorné vlastnosti. Pri výbere membránových modelov nohavíc, pri ktorých je nutné počítať s vyššou obstarávacou cenou, porovnávajte ich hodnoty vodného stĺpca a priedušnosti. Čím vyššie hodnoty, tým lepšie vás ochránia pred premoknutím, respektíve sa viac hodia na intenzívne aktivity, ako sú napríklad skialpinistické výstupy.
V prípade, že potrebujete nohavice na kratšie jesenné či jarné výlety, pri ktorých nehrozí, že vás zastihne dážď alebo silný vietor, rozhodne sa nemusíte báť zaobstarať cenovo dostupnejší model nohavíc bez membrány. Zaujímavú možnosť potom predstavujú hybridné nohavice, ktoré kombinujú materiál so zvýšenou ochranou proti vode a vetru na prednej strane a materiál so zvýšenou priedušnosťou na zadnej strane.

Praktické vychytávky nielen na turistiku
Softshellové nohavice majú v obľube najmä turisti, ale nesklamú ani pri mnohých iných aktivitách, do ktorých sa pustíte v chladnom počasí, od bežiek po lezenie. Pri všetkých aktivitách môžete od nohavíc zo softshellu očakávať vysoký komfort nielen vďaka vlastnostiam samotného materiálu, ale aj vďaka rôznym vychytávkam, ktoré na ne výrobcovia pridávajú.
Pohodlie pri nosení alebo ochranu nôh dokážu zvýšiť napríklad:
- Anatomicky tvarované kolená
- Vetracie otvory na zips
- Suché zipsy v páse pre nastavenie veľkosti
- Odopínateľné traky
- Integrované manžety na ochranu spodnej časti nôh pred vodou a snehom
- Rozšíriteľné nohavice, vďaka ktorým si možno nohavice pretiahnuť aj cez skialpové alebo lyžiarske topánky

Pranie a údržba softshellových nohavíc
Oblečenie zo softshellu sa odporúča prať zakaždým, keď sa v ňom veľmi zapotíte alebo zmoknete. Pravidelné pranie sa potom oplatí aj v prípade, že budete nohavice nosiť pri menej intenzívnych aktivitách. Je to z hygienických dôvodov, ale aj kvôli dlhšej životnosti oblečenia z vzhľadovej aj funkčnej stránke. Membránový softshell môže pod vplyvom ľudského potu a nečistôt značne degradovať kvôli upchávaniu mikropórov v membráne.
Pri praní je pochopiteľne najlepšie riadiť sa pracími symbolmi uvedenými na štítku nohavíc, z ktorých sa dozviete odporúčania výrobcu nielen na pranie, ale aj sušenie a žehlenie. Pokiaľ by štítok bol nečitateľný alebo na nohaviciach chýbal, pri praní nič nepokazíte, ak zvolíte šetrný program a nastavíte teplotu 30 °C. Ideálne je pritom použiť špeciálny prací prostriedok na softshell, prípadne vo všeobecnosti na technické outdoorové oblečenie. Chybu neurobíte s prostriedkami od britskej značky Grangers. Na aviváž rozhodne zabudnite. Po praní môžete nohavice pre zvýšenie vodoodolnosti ošetriť vhodnou impregnáciou.
Čo sa týka sušenia, spoľahnite sa na pozvoľné sušenie na vzduchu na dobre vetranom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Softshell sa nesmie sušiť v sušičke. Nohavice sa nesnažte žmýkať ani následne žehliť.
Nemáte softshellové nohavice vo svojej outdoorovej výbave? Je najvyšší čas to napraviť!
Čítajte tiež