Ako vyberať zimné topánky a starať sa o ne?
9. 12. 2024
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
13. 10. 2021
Aký prípravok zvoliť na technický syntetický materiál a v čom a ako vyprať oblečenie z prírodných materiálov akým je perie alebo merino vlna.
Postupujte vždy podľa údajov na všitej etikete a dodržujte teplotu vody a výrobcom povolený spôsob prania. Voľte pracie prostriedky, ktoré sú určené priamo na daný materiál (perie, merino vlna, membránové oblečenie...). Odporúčame prípravky Grangers, ktoré sú vyrobené na báze vody a teda nezaťažujú životné prostredie.
Oblečenie z technických materiálov perte pravidelne. Tým, že napr. lyžiarsku či outdoorovú bundu radšej niekoľko rokov nevyperiete, funkčné vlastnosti materiálu neochránite. Práve naopak. Tkanina, ktorá sa zanesie špinou, mastnotou z tela, vlasov a pod. stráca svoje technické vlastnosti - upchaté póry nemôžu dýchať a pracovať tak, ako majú. A čím väčší nános týchto nečistôt bude, tým horšie sa potom bude prať.
Po niekoľkonásobnom vypraní (2 - 3 pracie cykly) môžete obnoviť vodoodpudivosť aplikácií niektorého z odporúčaných impregnačných prostriedkov.
Oblečenie z merino vlny nie je nutné prať po každom použití, aj keď ho pri nosení prepotíte. Platí to pre tričká, mikiny a dokonca aj ponožky. Prečo? Pretože baktérie vytvárajúce zápach sú absorbované vláknami z vlny Merino, ktoré zabraňujú ich reprodukcii alebo rastu na povrchu vlákien.
Pri ručnom praní funkčného oblečenia voľte tekuté pracie prostriedky, lebo pri sypkých pracích práškoch nie je zaručené, že sa dokonale rozpustia. Oblečenie perte vo vlažnje vode do 30 ºC. Vyvarujte sa toho, že do vane plnej vody a bielizne vsypete navrch prací prostriedok. Nielen, že nedôjde k správnemu rozpusteniu pracieho prostriedku, ale tiež by ste mohli poškodiť farbu látky.
Po praní v zodpovedajúcom tekutom prostriedku oblečenia (alebo napríklad aj batoh či spacák) starostlivo opláchnite a vyplákajte. Najľahšie je použiť sprchu alebo tečúcu vodu v umývadle.
Ak periete na cestách, napríklad počas niekoľkodňovej túry, bude sa vám hodiť mydlo ako je Lifesystems All Purpose Soap. Jedná sa o biologicky rozložiteľné mydlo, ktoré je možné použiť nielen na pranie oblečenia, ale aj na telo alebo riad.
Vždy najskôr overte na všitom štítku pri oblečení, že je možné ho prať v práčke. Potom zvoľte vhodný prací prostriedok a dodržte výrobcom stanovenú teplotu vody. Novšie práčky už majú špeciálnu funkciu na pranie outdoorovej bielizne, ktorá je šetrnejšia. Pozorne sledujte symboly prania na výrobku a pri perovom oblečení a ďalších odporúčaných produktoch nikdy bielizeň nežmýkajte ani neodstreďujte. Vodu nechajte po vypláchaní iba vypustiť.
Na rôzne typy tkanín treba použiť špeciálne pracie prostriedky. Značka Grangers ponúka kvalitné pracie prostriedky a na výber je veľké množstvo. Pozrite sa na tie najpoužívanejšie:
Nepoužívajte avivážne prostriedky, a to najmä pri praní membránového oblečenia. Aviváž zanesie milióny mikropórov v membráne, čím naruší technické vlastnosti tkaniny. Okrem toho na bielizni by mohli vzniknúť škvrny.
Vyperte niekoľkokrát oblečenie v špeciálnom pracom prostriedku napr. Grangers Performance Wash, ktorý je určený na technické materiály. Čiastočne tak aviváž z tkaniny odstránite a uvoľníte tak upchaté póry a tkanina bude môcť opäť dýchať. Po vysušení treba oblečenie naimpregnovať. Čiastočne tým obnovíte funkčné vlastnosti produktu.
Veľkou výhodou technického športového oblečenia je, že sa obvykle vôbec nemusí žehliť. Pri oblečení, ktoré treba vyžehliť, si vždy overte teplotu a nastavenie žehličky podľa všitého štítku. Väčšinou však platí, že pokiaľ je povolené žmýkanie (do 500 otáčok/min), žehlenie nie je nutné.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%